BioMedica - rehabilitacja Warszawa

Warszawa

ul. Zbigniewa Romaszewskiego 6, lok B1

22 881 87 59 | 510 942 421

przychodnia@biomedica.waw.pl

Pon - Pią: 8:00 - 20:00

zapraszamy

BioMedica - rehabilitacja Warszawa

Warszawa

ul. Zbigniewa Romaszewskiego 6, lok B1

Rwa Kulszowa

Rwa kulszowa często jest mylnie utożsamiana z dyskopatią. Dyskopatia to schorzenie krążka międzykręgowego, natomiast termin „rwa kulszowa” odnosi się do zespołu dolegliwości w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa oraz na przebiegu samego nerwu kulszowego. Ból może więc promieniować do pośladka, tylnej strony uda, łydki oraz stopy. Może objawiać się w postaci osłabienia czucia, osłabienia siły mięśniowej oraz mrowienia.

Objawy mogą być prowokowane podrażnieniem nerwu w jakimkolwiek punkcie jego przebiegu, co wywołuje stan zapalny, a w konsekwencji ból.

Ucisk krążka międzykręgowego (potocznie zwanego dyskiem) na struktury korzenia nerwowego jest więc jedynie jedną z możliwych przyczyn powstawania objawów rwy kulszowej. Objawy mogą być również prowokowane przez takie czynniki jak zaburzenia ukrwienia w obrębie korzenia nerwowego, ganglionu i samego nerwu kulszowego, dysfunkcje mięśniowo-powięziowe w obrębie kończyny dolnej i wiele innych. W związku z tym podstawą leczenia jest diagnostyka i określenie pochodzenia dolegliwości, a następnie dobranie odpowiedniej terapii.

Autorka: Anna Wójcik