Łokieć golfisty. Czym jest i jak go leczyć?

łokieć golfisty

Łokieć golfisty jest schorzeniem odnoszącym się do zmian przeciążeniowych w obrębie ścięgien mięśni zginaczy nadgarstka przyczepiających się do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Do zmian degeneracyjnych tej okolicy przyczyniają się przeciążenia spowodowane powtarzanymi ruchami nadgarstka. Stąd też schorzenie najczęściej dotyka osób uprawiających sporty siłowe oraz sporty z elementami rzutów, pracowników fizycznych (mechanicy, stomatolodzy), pracowników biurowych.

Ból pojawia się po wewnętrznej stronie łokcia podczas zginania lub nawracania przedramienia, może również promieniować wzdłuż przedramienia i ręki. Objawy nasilają się zwykle podczas chwytania, podnoszenia przedmiotów, a także uścisku dłoni. Często pojawia się również drętwienie i mrowienie palców.

Ze względu na połączenia mięśniowo-powięziowe w naszym ciele należy pamiętać, że problem nie musi dotyczyć tylko rejonu stawu łokciowego mimo tego, że właśnie tam odczuwany jest ból. Przyśrodkowy obszar stawu łokciowego jest unerwiony przez nerw łokciowy, który w przypadku podrażnienia na swoim przebiegu może również powodować dolegliwości w okolicy łokcia. Dlatego niezbędna jest dokładna diagnostyka i badanie manualne, aby określić rzeczywistą przyczynę dysfunkcji.