BioMedica - rehabilitacja Warszawa

Warszawa

ul. Zbigniewa Romaszewskiego 6, lok B1

22 881 87 59 | 510 942 421

przychodnia@biomedica.waw.pl

Pon - Pią: 8:00 - 20:00

zapraszamy

BioMedica - rehabilitacja Warszawa

Warszawa

ul. Zbigniewa Romaszewskiego 6, lok B1

Kolano Skoczka

Kolano skoczka wiąże się z problemem w obrębie więzadła rzepki, które stanowi wspólny przyczep mięśni prostowników stawu kolanowego. Dolegliwości są powiązane z mechanicznym obciążeniem aparatu wyprostnego kolana, w czasie aktywności związanej ze skakaniem, przyspieszaniem, lądowanie, a kumulujące się mikrouszkodzenia prowadzą do osłabienia struktury ścięgna. Schorzenie zalicza się więc do zmian o charakterze przeciążeniowym. Poza nadmiernym obciążeniem stawu kolanowego, powstawaniu zmian w tej okolicy sprzyja niestabilność więzadłowa, przebyte urazy stawu kolanowego, koślawość kolan, nadwaga.

Kolano skoczka dotyka najczęściej osób w wieku około 30 lat, częściej dotyczy mężczyzn. Typowym objawem jest ból w przedniej części kolana pod rzepką. W zależności od stopnia nasilenia zmian wyróżnia się 4 stadia progresji:

  • ból po wysiłku, ustępujący po odpoczynku
  • ból na początku wysiłku, ale ustępujący po rozgrzewce
  • ból w spoczynku i po aktywności
  • zerwanie ścięgna

Dolegliwościom bólowym towarzyszy również tkliwość w rejonie więzadła rzepki, czasem poszerzenie zarysu więzadła.

W ocenie struktury więzadła oraz nasilenia zmian wykorzystuje się badanie USG lub MRI.

Jeśli ciągłość więzadła jest zachowana, leczenie bazuje na rehabilitacji. Leczenie w oparciu o rehabilitację wymaga przede wszystkim szczegółowej diagnostyki przeprowadzonej przez fizjoterapeutę, z uwzględnieniem powiązań anatomicznych mogących generować ból w przedniej części stawu kolanowego.

Autorka: Anna Wójcik