Zespół cieśni nadgarstka. Czym jest i jak go leczyć?
Zespół cieśni nadgarstka definiuje się jako zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego w wyniku przewlekłego obrzęku nerwu w kanale nadgarstka. Wzrost ciśnienia w obrębie kanału powoduje wystąpienie objawów neurologicznych u pacjenta zarówno podczas ruchu, jak i w spoczynku.
Nerw pośrodkowy unerwia czuciowo i ruchowo dużą część dłoni i palców, w związku z czym w wyniku kompresji nerwu pojawia się drętwienie kciuka, palca wskazującego, palca środkowego oraz połowy palca serdecznego, osłabienie chwytu oraz ból, często promieniujący do przedramienia lub barku.
Mechanizmów powstawania zespołu cieśni nadgarstka może być wiele. Schorzenie może być skutkiem długotrwałego i monotonnego ruchu ręki i palców, jak na przykład pisanie na klawiaturze czy gra na instrumencie. Należy również wziąć pod uwagę problemy układowe takie jak cukrzyca, choroby serca, choroby nerek, wątroby, zaburzenia hormonalne, które mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie nerwów obwodowych. Objawy mogą również pojawiać się w wyniku zaburzeń na przebiegu całego nerwu pośrodkowego, a więc w obszarze przedramienia, ramienia, odcinka szyjnego. Nadgarstek jest często miejscem przejawiającym objawy, co nie znaczy, że jedynie on wymaga terapii.
Pierwszym elementem skutecznego leczenia jest więc ustalenie miejsca problemu, a następnie dobór odpowiednich środków leczenia.