Rwa kulszowa. Czym jest i jak ją leczyć?

rwa kulszowa

Rwa kulszowa często jest mylnie utożsamiana z dyskopatią. Dyskopatia to schorzenie krążka międzykręgowego, natomiast termin „rwa kulszowa” odnosi się do zespołu dolegliwości w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa oraz na przebiegu samego nerwu kulszowego. Ból może więc promieniować do pośladka, tylnej strony uda, łydki oraz stopy. Może objawiać się w postaci osłabienia czucia, osłabienia siły mięśniowej oraz mrowienia.

Objawy mogą być prowokowane podrażnieniem nerwu w jakimkolwiek punkcie jego przebiegu, co wywołuje stan zapalny, a w konsekwencji ból.

Ucisk krążka międzykręgowego (potocznie zwanego dyskiem) na struktury korzenia nerwowego jest więc jedynie jedną z możliwych przyczyn powstawania objawów rwy kulszowej. Objawy mogą być również prowokowane przez takie czynniki jak zaburzenia ukrwienia w obrębie korzenia nerwowego, ganglionu i samego nerwu kulszowego, dysfunkcje mięśniowo-powięziowe w obrębie kończyny dolnej i wiele innych. W związku z tym podstawą leczenia jest diagnostyka i określenie pochodzenia dolegliwości, a następnie dobranie odpowiedniej terapii.