Łokieć tenisisty. Czym jest i jak go leczyć?
Co to jest łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty to wbrew nazwie schorzenie, które dotyka nie tylko sportowców. To schorzenie przyczepów ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Zmiany w obrębie przyczepów powstają w następstwie nakładających się mikrourazów. Nieprawidłowe ukrwienie w miejscu przyczepu oraz uszkodzenie włókien kolagenowych prowadzi do pojawienia się dolegliwości bólowych.
Jakie są objawy schorzenia?
Łokieć tenisisty objawia się silnym bólem w okolicy łokcia, który promieniuje do przedramienia oraz nadgarstka. Ponadto ból wzmaga się podczas chwytania przedmiotów, zaciskania czy obracania dłoni.
Kogo dotyka to schorzenie?
Choroba dotyczy najczęściej osób w średnim wieku, wykonujących powtarzalne ruchy nadgarstka – zazwyczaj pracowników fizycznych (mechaników, hydraulików, ślusarzy, kucharzy itd.), pracowników biurowych oraz sportowców (często tenisistów – stąd nazwa tej przypadłości).
Jak leczyć łokieć tenisisty?
Ortopeda lub fizjoterapeuta podczas badania różnicuje pochodzenie dolegliwości i na tej podstawie dobiera odpowiednią terapię. 90% przypadków „łokcia tenisisty” skutecznie leczy się w sposób zachowawczy. Do tych metod należą:
- modyfikacja aktywności (pozycja rąk na klawiaturze, technika uderzenia w tenisie, …)
- terapia manualna
- iniekcja z osocza bogatopłytkowego (PRP)
- blokada sterydowa Należy również zaznaczyć, że ból łokcia może być również spowodowany zaburzeniami w obrębie całej kończyny górnej, kręgosłupa szyjnego a nawet globalnymi dysfunkcjami w ciele pacjenta. Ze względu na unerwienie bocznego obszaru łokcia przez nerw promieniowy warto również wziąć pod uwagę zaburzenia na jego przebiegu przy diagnozie tej jednostki chorobowej.