Dyskopatia. Czym jest i jak ją leczyć?
Dyskopatia to pojęcie, które odnosi się do choroby krążka międzykręgowego, zwanego potocznie dyskiem. Dyskopatia jest najczęściej skutkiem siedzącego trybu pracy i braku aktywności fizycznej. Wraz z wiekiem oraz w wyniku przeciążeń stopniowo dochodzi do odwodnienia krążka międzykręgowego, uszkodzenia jego pierścienia włóknistego z następczym przemieszczaniem się jądra miażdżystego w kierunku światła kanału kręgowego. Dyskopatia może objawiać się bólem, drętwieniem lub mrowieniem w obrębie kończyn, zaburzeniami czucia, osłabieniem siły mięśniowej.
Sześć faktów na temat dyskopatii:
- Ból kręgosłupa nie musi oznaczać dyskopatii
- Dyskopatia nie musi oznaczać poważnej choroby
- Dysk nie może wypaść
- Regularna aktywność fizyczna jest najlepszą profilaktyką dyskopatii
- Ponad 90% przypadków dyskopatii można leczyć nieoperacyjnie poprzez leczenie zachowawcze
- Dyskopatia to nie to samo co rwa kulszowa
1. Ból kręgosłupa nie musi oznaczać dyskopatii
Ból kręgosłupa nie musi wcale świadczyć o dyskopatii, lecz może być również związany z przeciążeniem układu mięśniowo-powięziowego. Ponadto, z uwagi na wspólne unerwienie skóry, mięśni, powięzi oraz narządów wewnętrznych, choroby narządów wewnętrznych mogą manifestować się bólami oraz wzmożonym napięciem w odpowiadających im odcinkach kręgosłupa.
2. Dyskopatia nie musi oznaczać poważnej choroby
Dyskopatią nazywa się każdą zmianę w krążku międzykręgowym, co oznacza, iż również niewielkie odwodnienie krążka już może zostać nazwane jako ta „groźna” choroba.
Dyskopatia we wczesnym stadium nie powoduje żadnych dolegliwości – wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z wystąpienia u niego dyskopatii.
3. Dysk nie może wypaść
Dysk jako całość nie ma możliwości przemieścić się lub wypaść. Jednak z wiekiem pierścień włóknisty staje się coraz słabszy, a jądro miażdżyste mniej sprężyste, co zwiększa tendencję dysku do uszkodzeń. Uszkodzenia polegają na powstawaniu małych pęknięć w zewnętrznej części dysku co może powodować jego wybrzuszanie (wypuklina), a w bardziej zaawansowanych przypadkach pęknięcie całej grubości pierścienia włóknistego i wydostawanie się na zewnątrz jądra miażdżystego (przepuklina) lub nawet oderwanie się i przemieszczenie uszkodzonej części dysku (sekwestr).
4. Regularna aktywność fizyczna jest najlepszą profilaktyką dyskopatii
Największe obciążenie na krążki międzykręgowe występuje podczas siedzenia i nieprawidłowego dźwigania. Krążek międzykręgowy podczas ruchu zachowuje się jak gąbka – oddaje wodę podczas ściskania i pobiera ją podczas rozciągania. Podążając tym tropem, długotrwałe ściskanie skutkuje złym odżywieniem krążka, co z kolei zwiększa jego podatność na uszkodzenia mechaniczne.
5. Ponad 90% przypadków dyskopatii można leczyć nieoperacyjnie poprzez leczenie zachowawcze
Dyskopatia jest bardzo złożonym procesem, który nigdy się nie cofnie. Można go jednak zahamować i poprzez zmianę nawyków nie doprowadzić do nawrotów stanu zapalnego. Fizjoterapia ma na celu powstrzymanie dalszego procesu dyskopatii oraz uwolnienie pacjenta od dolegliwości bólowych.
6. Dyskopatia to nie to samo co rwa kulszowa
Dyskopatia najczęściej występuje w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa. Dyskopatia to schorzenie krążka międzykręgowego. Rwa kulszowa jest natomiast objawem dyskopatii, wynikającym z podrażnienia korzeni nerwowych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.